צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
זקוקים לעזרה? תשאירו פרטים וניצור איתכם קשר בהקדם האפשרי!

תקנות בנק ישראל החדשות


אנו חברת שיא החיסכון בע"מ בניהול יואב בן שימול הפועל מזה 17 שנים בתחום ייעוץ משכנתאות וליווי כל תהליך המשכנתא ללקוחות פרטיים.  אני מאמין, שכל רוכש דירה הינו לקוח פוטנציאלי לקבלת משכנתא, היות ומשכנתא היא לא רק גובה אחוז הריבית אלא תהליך ארוך של כדאיות כלכלית.  על מנת שהלקוח יקבל את המשכנתא הטובה ביותר לצרכיו, עליו להכיר את כל המערכת וכל המניעים של התנהלות הבנקים למשכנתאות.

כיוון שללמוד מערכת כזו מורכבת, נדרשת למידה מעמיקה המצריכה על פי רוב פרק זמן ארוך מאוד.  יוצא מכך שאין ביכולת הלקוח לתכנן באופן עצמאי את המשכנתא הטובה ביותר.

נפרט: על פי התקנות החדשות של בנק ישראל מיום 5/12/2012 אחוזי המימון המותרים לקבל לרכישת מכס הינם כדלקמן:

בעבור דירה ראשונה- 75% משווי הנכס בעבור דירה להשקעה- 50% משווי הנכס בעבור דירה שנייה ומותנה במכירת הדירה הראשונה- 70% משווי הנכס *זוג שמחזיק כרגע בדירה אחת ורוכש במקביל דירה שנייה ובכוונתו לעבור להתגורר בה בתוך תקופה מסוימת, צריך להצהיר בעת רכישת הדירה השנייה, כי בכוונתו למכור את הדירה הראשונה, בתוך שנתיים ימים .  שאם לא כן, הדירה תחשב לדירה להשקעה ועליה כמו שציינו לעיל תקבלו עד 50% מימון. בנוסף, תקנה משנת 2021 – עד שנת 2021 ניתן היה לקבל 1/3 מגובה המשכנתא במסלול הפריים בנק ישראל הרחיב את האפשרות לקבל במסלול הפריים עד 65% מגובה המשכנתא ו35% חייבים בריבית קבועה צמודה / לא צמודה למדד.

תקנה חדשה: בימים אלו (ספטמבר 2021)  אמורה להיכנס תקלה המגבילה את רכשי הדירות להשקעה בקבלת המשכנתא באופן כזה שלא תותר להם האפשרות לשעבד נכס קיים בעבוד רכישת הדירה להשקעה . כלומר, ככל והלקוח ירצה לרכוש דירה להשקעה יהיה עליו להביא 50% מהון עצמי שלו כסף נזיל, ו50% נוספים יוכלו להתקבל כמשכנתא על הדירה החדשה.

האפשרות היחידה בה תותר קבלת משכנתא על הדירה הקיימת הינה עד 30% משווי הנכס הנרכש כהלוואת גישור למשך עד שנתיים.

תקנות בנק ישראל החדשות